Na kninskoj tvrđavi večeras je održana početna konferencija projekta “Osposobljavanjem za bolje sutra”. Nositelj projekta vrijednog gotovo 1,2 milijuna kuna je udruga Scientia Populo, a partneri su Grad Knin i Liga protiv raka Drniš, javlja Huknet
Projektom koji s gotovo milijun kuna sufinancira EU povećat će se mogućnost zapošljavanja 25 marginaliziranih osoba kroz jačanje stručnih znanja putem programa osposobljavanja i razvoja mekih vještina. Uz to omogućit će im se pružanje usluge mentorstva u Kninu i Drnišu čime će se dodatno ojačati njihova pozicija na tržištu rada.
Zanimljivo je da će se 15 korisnika obučiti za menadžere hrane i pića, kuhare i specijaliste za catering i konobare, a sve pod motom “Knin = gastro destinacija”,
Odabrani programi osposobljavanja su predstavljeni u restoranu na kninskoj tvrđavi čija kuhinja je potpuno renovirana i opremljena, a što je ujedno prvi provedeni projekt u okviru Intervencijskog plana Grada Knina financiranoga od EU.
Programi osposobljavanja su predstavljeni u suradnji sa studentima Studija gastronomije Visoke škole Aspira iz Splita pod voditeljstvom mentora Chiefa Antona Niševića i voditelja praktične nastave Tončija Drlje kroz pripremu jela tipičnih za kninsko područje i s izvornim namirnicama iz ovoga kraja, a sve u namjeri da se obogati i prezentira gastronomska ponuda grada i potakne razvoj Knina kao poželjne gastro turističke destinacije.
Svi gosti današnje početne konferencije mogli su se uvjeriti u specijalitete napravljene u novoj kuhinji, a bilo ih je doista puno, od pršuta i sira do raznih domaćih variva. U namjeri da smršavim, ja sam se stoički suzdržao od konzumacije pa vam ne mogu iz prve ruke kazati koliko su jela dobra ili loša, ali prenijet ću vam dojam kolega i kolegica s HTV-a. Naime kolege su mi, dok su komadima kruha brisali zadnje tragove gulaša na tanjurima, otkrile da im je gulaš od divlje svinje bio fantastičan. Upotrijebili su i drugu riječ koju sad ovdje nećemo spominjati.
Foto i tekst: Huknet